We also serve International people who need therapy.

Pediatrik Rehabilitasyon

16.09.2018
862
Pediatrik Rehabilitasyon
Pediatrik Rehabilitasyon

Pediatrik Rehabilitasyon Nedir?

Pediatrik rehabilitasyon, doğum sırasında ya da sonrasında ortaya çıkan sorunların tedavisinde kullanılan fizyoterapi tekniklerinin tümüne verilen addır. Bu rehabilitasyon türü, yeni doğmuş veya ergen yaştaki çocuklarda serebral palsi (beyin felci), down sendromu, skolyoz, spina bifida, brakiyal pleksusvb. hastalıkların tedavisini içerir. Çocuk rehabilitasyonu, çocuğun sadece tanısı üzerine düşünülmemelidir. Tedavi süreci ihtiyaçlara göre bir bütün olarak tamamlanmalıdır. Çocuklar yetişkinlere göre uygulanan fizyoterapi tedavisini daha sıkıcı bulabilirler. Bu sebeple, çocuğun günlük yaşam becerilerinin üst düzeye ulaşabilmesi ve hayata adapte olabilmesi için gerekli tedavi oyun içerisine yedirilerek uygulanmalıdır. 

Pediatrik Rehabilitasyonda Hangi Teknikler Kullanılır?

Pediatrik rehabilitasyonda kullanılan çeşitli tedavi teknikleri vardır. En yaygın olarak kullanılan ise egzersizlerdir. Yapılan egzersizler ile çocuklara kas gücü kazandırmak, iskelet ve kemik sistemini geliştirmek amaçlanır. İskelet ve kas sistemi için çocukların ayakta durabilmesinde kullanılan ayakta durma sehpalarından destek alınabilir. Diğer tedaviler ise şu şekilde sıralanabilir: 

 • Oral Motor ve Konuşma Egzersizleri
 • İletişim Becerilerini Geliştirme
 • Çeşitli Eklem Tedavileri
 • Tekerlekli Sandalye Oturma Ekipmanları
 • Temel İşaret Dili Eğitimi
 • Protez / Ortez Eğitimleri
 • Duygusal Entegrasyon Tedavileri
 • Sosyal Beceri Eğitimi 
 • Nörogelişimsel Terapi 
 • Yürüme Eğitimi

Evde Pediatrik Fizyoterapi

Pediatrik rehabilitasyon tedavisinde evde yapılması gereken uygulamalar sebebiyle ailelerin bilinçli olması çok önemlidir. Pediatrik tedavi konuşma, yutma, görme gibi temel fonksiyonlarını yerine getiremeyen çocuklara da uygulanır. Temel fonksiyonları yerine getirememek, normal yaşamı epey zorlayacaktır. Bu sebeple ev ortamı, çocukların maksimum potansiyeline ulaşabilmesi ve günlük hayatlarını sorunsuz bir şekilde yürütebilmesi için düzenlenmeli ve değerlendirilmelidir.  Pediatrik tedavi rehabilitasyon merkezinde gerçekleştirildiğinde, risk barındırabilir. Zira bağışıklığı düşük çocukların diğer tedavi gören hastalardan enfeksiyon alma ihtimali mevcuttur. Aynı zamanda birbirlerini pediatrik tedavi sırasında gören çocuklar psikolojik olarak kötü etkilenebilmektedir. Evde uygulanan tedavilerde, çocuğun rahat hissettiği oyun ortamında uygulamalar yapılarak daha başarılı sonuçlar elde edilebilir.

 
Sizi Arayalım

Bilgilerinizi bırakın, detaylı bilgi için en kısa sürede sizi arayalım !
  Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: