Karpal Tünel Sendromu

Median sinir, bilek düzeyinde karpal tünel içerisinde kompresyona uğrar. Bunun sonucunda elde ödem ve inflamasyon gelişir.

Sonraki evrelerde sinir hasarı gelişmeye başlar. Hastalar gece el uyuşmasıyla uyanır. Fizik muayenede bulgular ; uyuşukluk , tenar kaslarda güçsüzlük, median sinir duyusal alanında hipestezi (his kaybı) görülür.

Karpal Tünel Sendromu meslek ve hobilerle yakından ilişkilidir. Bunlar; el ve bileğin tekrarlayan hareketleri (marangozlar, daktilo-bilgisayar kullanımı), alet ve nesnelerin sürekli ve tekrarlayıcı kavrama veya sıkıştırılması, zorlu bilek hareketlerini gerektiren iş (6 kg üstü), karpal tünel üzerinde direk basınç oluşturan işler ve titreşimli el aletlerinin kullanılmasıdır.

KARPAL TÜNELDE FİZİK TEDAVİ

Fizik Tedavide amaç sıkışan sinirin dolanımını artırıp rahatlatmaktır. Dolanım artırıcı elektroterapotik ajanlar ve çeşitli egzersizler uygulanarak kişinin şikayetlerinin azalması ya da tamamen ortadan kalkması sağlanır. Daha ciddi olgularda şikayetlerde azalma olmayabilir böyle durumlarda kişi cerrahiye yönlendirilir.

Bir cevap yazın