SABAH YATAKTAN YORGUN KALKIYORUM! BİR İŞE BAŞLARKEN ZORLANIYORUM! -FİBROMİYALJİ

Fibromiyalji yaygın vücut ağrısı, belli vücut  bölgelerinde hassasiyet, yorgunluk , uyku bozukluğu, eklem ağrıları ve uyuşukluğun görüldüğü kronik kas iskelet sistemi hastalığıdır.

Yapılan araştırmalarda hissedilen ağrının kas kaynaklı olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Genellikle ilk başlarda boyun ve omuz bölgesinde başlayan ağrı ilerleyen zamanlarda tüm vücuda yayılabilir. Sabahları tutukluk görülebilir. Bu tutukluk romatizmal hastalıklardan farklı olarak tüm gün sürebilir.

Kas iskelet sistemi şikayetlerinin yanında kişilik bozuklukları , anksiyete ve depresyon da görülebilir.Semptomlar  ışık, gürültü, gebelik ve menapoz öncesinde artış gösterebilir.

AĞRIM NE ZAMAN ARTAR?

Fibromiyaljide ağrıyı artıran faktörler; stres, yorgunluk, hareketsizlik, aşırı çalışma , kötü postür , obezite ve soğuk havadır.

TEDAVİ

Fibromiyalji hastalarında tedavide multidisipliner yaklaşım gerekir. Kişi hekimin uygun gördüğü ağrı ve psikolojik değişimlere yönelik olan ilaçlarını kullanmalıdır. Bununla beraber fizyoterapistiyle birlikte kendine uygun olan elektrofizyolojik ajanlar ve kuvvet, esneklik ve aerobik enduransı içeren bir programla çalışmalıdır.

Fibromyalgia vector illustration. Diagnosis symptoms labeled diagram. Problems with jaw, joints, skin, muscle, eyes, urinary and reproductive system. Reason of fatigue.

Tedavi profesyonellerinin yanında kişinin kendi yapması gereken bazı görevler vardır.

-Düzenli uyku alışkanlığı

-Yatmadan önce kahve,çay,soda,alkol,çikolata gibi stimülan yiyecekler tüketilmemelidir.

-Yatak odası dikkat dağıtacak, uykuya dalmayı zorlaştıracak nesnelerden temizlenmelidir.

-Çalışma ve yaşam alanınız fizyoterapistiniz gözetiminde postürünüze uygun düzenmelidir.

FİBROMİYALJİ tedavisinde amaç ağrının azaltılması, kas esnekliğinin sağlanması, hareket kısıtlılıklarının azaltılması ve düzgün postürün sağlanmasıdır. Böylelikle vücut ağrı-kısıtlılık kısır döngüsünden çıkarak yaşam kalitesini artıracaktır.

FİZYOTERAPİST MUKADDES YILMAZ

Bir cevap yazın