Manuel Terapide Nörofizyolojik Değişiklikler

Manuel terapinin; dorsal boynuzda nosiseptörlerin inhibisyonu ve spinal kordda inhibitör inen yolların aktivasyonu ile ağrıyı azalttığı ileri sürülmektedir.

Manuel terapi, yaralanma sonrası meydana gelen sekonder kimyasal reaksiyonlar ve Merkezi Sinir Sistemi eşiklerinde olumlu değişikliklere yol açabilir.

Yapılan ayrıcı analizlerde hem manipulasyon hem de mobilizasyon ile oluşan mekanik kuvvetlerin nörofizyolojik değişikliklere yol açtığı gösterilmiştir.

Manuel terapi ,ağrı eşiklerinde olumlu değişimlere yol açabilir.

Manuel terapinin özellikle de mobilizasyonun sempatoeksitatör etkilere neden olduğu gösterilmiştir.
Sempatoeksitatör aktivite ile hipoaljezinin eş zamanlı etki gösterdiği ve bunların manuel terapi uygulamasının pozitif sonuçları olduğu düşünülmektedir.Cilt,kas ve eklem reseptörlerinin primer rolü MSS’ye bir hareket ya da girdi ile oluşan bilgiyi propriyoseptif ya da nosiseptif kodlarla iletmektedir.

Eklemlerde 4 adet primer reseptör mevcuttur.
Mekanoreseptörlerin uyarımı yolu ile refleksojenik değişiklikler ve kapı kontrol teorisinin nasıl meydana geldiğini izah eden çeşitli teoriler mevcuttur.

Bu teorilerden birine göre manuel terapi kas iğciği ve golgi tendon organlarının uyarımı ile refleks aktiviteyi yeniden ayarlamaktadır.

Mobilizasyon ve manipülasyon uygulaması sonrasında,yakın ve uzak spinal kaslarda EMG ile ölçülebilir sinyal değişiklikleri ile H refleksinde düşüş tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın